A döntéshez Adam Johnson tavalyi tragikus halála vezetett.

Tavaly októberben gyászba borult a brit hoki és a nemzetközi jégkorongvilág, amikor Adam Johnson, a Notthingam játékosa egy ártalmatlan szituációban szenvedett borzalmas sérülést: a semleges zónában egy ártalmatlan kontakt során az ellenfél lendülő korcsolyapengéje átvágta a nyaki ütőerét, az életét pedig a gyors orvosi beavatkozás sem tudta megmenteni. Johnson tragikus halála láncreakciót váltott ki és egyre több helyen tették kötelezővé a nyakvédő használatát. A protektor viselése már kötelező az IIHF égisze alatt tartott tornákon, a kanadai juniorligákban (, , ) és az idei szezontól kezdve az MJSZ is előírta a magyar bajnokság minden szintjén.

Ebbe a sorba állt most be a második számú észak-amerikai liga, az AHL is, amelynek az igazgatótanácsa a pénteken tartott ülésén határozott a nyakvédő kötelező használatáról. Ezt megelőzően csak a Pittsburgh farmcsapata, a Wilkes-Barre/Scranton írta elő a kötelező használatát a játékosainak, a 2024/25-ös szezontól kezdődően viszont nem lesz kivétel. A hírt maga a Scott Howson, a liga elnöke jelentette be, aki elmondta, hogy nemcsak a játékosoknak, de a játékvezetők és a vonalbírók sem léphetnek a jégre ezek hiányában. Az AHL már tavaly is hozott egy hasonlóan fontos biztonsági intézkedést, amikor a játékosoknak kötelezően írta elő a vágásálló sportszárat és csuklóvédőt.

A többi ligával ellentétben az egyelőre nem tervezi a nyakvédő kötelező használatát, ennek viselését a játékosokra bízza. Van is olyan, aki él is ezzel a jogával, ilyen például T.J. Oshie és Patrick Laine is.

oshie_nyakvédő