Szymon Szemberg 25 éve van a jégkorong közvetlen környezetében, ha valakinek a szavára figyelni kell, akkor az övére biztos.

A lengyel származású, de Svédországban nevelkedett Szymon Szemberg közelről ismeri a nemzetközi jégkorongot. Hosszú ideig a Nemzetközi Jégkorong Szövetségnél (IIHF) dolgozott, ahol szóvivőként is tevékenykedett, ott átélt jobb-rosszabb időket. Részt vett a 2014-es elindításában, és jelenleg az Európai Jégkorongklubok Szövetségének (EHC) vezetője. A ŠPORT.sk-nek adott interjújában arról beszél, hogyan látja az -t és annak kapcsolatát a politikával, milyen befolyást tapasztalt a jégkorongra a politikusoktól.

„A KHL a 2008-as megalakulása óta politikai projekt. Soha nem vált volna azzá, ami végül lett Vlagyimir Putyin, a Kreml és a Putyinhoz közel álló emberek közvetlen segítsége nélkül. És miért politikai projekt? Ha összehasonlítjuk a KHL-t más európai vagy tengerentúli ligákkal, minden klub és liga saját bevételt akar termelni. A KHL-nek azonban pénzügyileg nincs értelme. A liga maga is elismerte, hogy kiadásainak csak tíz százalékát tudja fedezni. Tehát kilencven százalék, de talán még több is kívülről jön, az energiaszektorból.” – mondta az interjúban Szemberg, hozzátette, hogy 2008 óta a Gazprom vagy a Rosznyefty irányítja igazából a ligát. A téma most azért került elő, mert Szlovákiában nem csillapodnak a kedélyek a válogatottba visszahívott KHL-es szlovák játékosok miatt.

Szemberg talán azért is érintett közelebbről is témában, mert az általa megálmodott Bajnokok Ligája szerinte az oroszok miatt ment végül csődbe, hiszen az első szezon után az orosz szponzorok – szerinte a Kreml nyomására – kivonultak a projektből, így aztán kezdetben hiába volt magas pénzdíj, ezt később nem tudták finanszírozni. Szemberg szerint a másik ok, amiért kivonultak, mert nem tetszett nekik, hogy ZSC Lions 5-0-ra a jégbe döngölte a Metallurg Magnyitogorszkot. Magyarul, a KHL vetélytársként tekintett a Bajnokok Ligájára, mert rájött, hogy ha a Bajnokok Ligája sikeres lesz, akkor nem lesz az a nagy európai bajnokság, amit elképzeltek.

„Miért vitte el a KHL a Slovan Bratislavát, Lev Popradot, a Jokerit Helsinkit, a Medvescak Zagrebet vagy a Dinamo Rigát…? Nem azért, mert fejleszteni akarták a jégkorongot ezekben az országokban. Egyáltalán nem érdekelte őket a jégkorong fejlődése Szlovákiában. Azért csinálták, hogy egy nagy európai bajnokság legyen, és ennek elsősorban geopolitikai okai voltak, nem pedig sportpolitikai okok. Oka van annak, hogy miért szerepel a Kontinentális a nevében, és miért nevezték el a trófeát Gagarinról. Nagyon politikai és a hódítást szimbolizálja.” – tette hozzá Szemberg, aki szerint a külföldi hokisok leigazolása is inkább politikai okokra, mint sportszakmaira vezethető vissza. Azt pedig, hogy a szlovákok visszahívták a KHL-eseket mély csalódást okozott neki, ugyanis hazájában, Svédországban ez elképzelhetetlen lett volna.

„Tavaly például a Skellefteå leigazolta az amerikai Kenny Agostinót, aki a KHL-ben játszott. A klub azt mondta, hogy nem tudott róla. A média azonnal elkezdte kérdezgetni, hogyan tudtak szerződtetni egy olyan játékost, aki a KHL-ben játszott. Aztán végül felbontották vele a szerződést, mert túl nagy volt a közvélemény nyomása. Nagyra becsülöm a szlovák jégkorongot és a játékosokat is, de aki ma hajlandó a KHL-be igazolni és elfogadni az ottani pénzeket, azok mint az orosz propaganda szolgálatába állnak. Hiszen ugyanabból a forrásból kapják a pénzt, mint amiből az elleni inváziót is finanszírozzák.”

szemberg_khl

Fotó: Imago/Reuter