A 2006-os születésű, korosztályos válogatott Schwartz Gergő három év finnországi légióskodást követően országot és kontinenst vált, ősztől Pásztor Viktorral egyetemben az amerikai NCDC-ben szerepelhetnek majd. Az elsőéves junior Schwartzot kérdeztük finn tapasztalatairól, a magyar utánpótlás-válogatottakról, illetve a kecsegtető tengerentúli lehetőségről.
A Sportországi Cápáknál nevelkedtél, te is tagja voltál annak a kiugró évfolyamnak, amely Szajbert Krisztián irányításával U14-es döntőbe jutott a 2019/20-as szezonban. A következő évet még a Sportországnál töltötted, majd 2021 nyarán a finn TuTo-hoz igazoltál. Honnan jött ez a lehetőség?
A 2006-os korosztály nagyon jól ment abban az évben, sajnos nem tudtuk lejátszani az U14-es döntőt, mert megjelent a covid: így hivatalosan mi lettünk a másodikok, a MAC pedig az első.
Egy ismerősünk fia, Zimányi Dániel már kint játszott Finnországban, ismertük egymást korosztályos összetartásokról, rajta keresztül jutottam ki. U15-ös koromban jártam kint egy tryouton, fel is vettek, de jött a covid, így meghiúsult a kiköltözés, maradtam még egy évet a Sportországnál és végül U16-ban kerültem ki a csapathoz. Pásztor Viktor csapattársam volt itthon, ő már U15-ben a KooKoo-hoz került, majd elsőéves ifjúságiként jött át hozzánk a TuTo-hoz, így lettünk Zimányival együtt hárman magyarok.
Három évet játszottál a TuTo-nál, utolsó kettőt már az ifjúságiak között. Milyen voltak a körülmények a csapatnál, mi egy TuTo-szintű klub célja az adott utánpótlás-bajnokságban?
Finn viszonylatban a TuTo egy kisebb csapat, mert a felnőtt együttes nem a Liigában játszik, hanem csak a másodosztályú Mestisben. Így kevésbé ismert klubról van szó, minden évben a rájátszásba jutás volt a célunk. Az alsóházból indultunk, ahonnan a legjobb kettő kvalifikál a playoffra. Sajnos mindkét ifiévemben lemaradtunk, először harmadikok lettünk, majd negyedikek. Nagyon rangos meccseket játszottunk egész évben, a bajnokságban mindenki magas szinten hokizik, a játékosok meg akarják mutatni már az edzéseken is a szakmai stáboknak, hogy ők a jobbak, velük érdemes számolni a meccsen.
Az előző szezon végén feljátszottál az elsőosztály alsóházában szereplő juniorcsapathoz. Mennyire volt nagy a váltás az ifihez képest?
Novemberben már kaptam lehetőséget az U20-asok között (6 mérkőzésen két gólt lőtt – a szerk.), akkor a másodosztályban szerepeltek épp. Ott még nem volt olyan nagy a különbség, talán picit fizikálisabb volt a játék, nagyobb játékosokkal. Februárban és márciusban visszatettek a juniorba, akkor már az elsőosztály alsóházában voltak. Tudtam játszani 6 meccset, ez már sokkal magasabb szint volt. Az edző látta bennem a potenciált, a második meccsemtől már az első és második sorok között ugráltam, és lehetőséget kaptam emberelőnyben is. Gyorsabb sokkal a játék, a játékosok tudják, hogy mit akarnak, amikor elindulnak a koronggal, és ezáltal gyorsabban tudnak reagálni a történtekre. Mindenki erre szánta az egész életét, hogy bekerüljön egy első osztályú csapat keretébe.
Miben tudott leginkább egyénileg segíteni ez a három szezon a TuTo-nál?
Főként két dologban. Megtanultam angolul és finnül, bárhova is megyek később, ennek csak hasznát tudom majd venni. A másik aspektus már a pályához kapcsolódik, mivel külföldiként nehezebb bekerülni egy finn csapatba, megtanultam, hogy mindig 110%-ot kell teljesíteni a jégen.
Áprilisban ott voltál az ifjúsági divízió 1/A-s világbajnokságon Frederikshavnban, ahol a negyedik helyen végző magyar válogatottban két gólt lőttél. Milyen volt életed első világeseménye? Milyen szereped volt a csapatban?
Nagyon jó, izgalmas torna volt, nem mindenkinek adatik meg, hogy kijusson egy vébére, így nagyon vártam már azt a hetet, és élveztem is minden pillanatát. Jól összeállt a csapatunk, nem nagyon voltak külön szerepek, mindenki beleadott mindent. Jó csapatok ellen játszottunk, sajnos nem sikerült érmet szereznünk, remélem jövőre a 2007-2008-asok elérik majd.
Nemrégiben pályára léptél az amerikai U17-esek ellen, majd Karlstadban a SuperChallenge-re is elutaztál Ladányi Balázs juniorválogatottjával, ahol az olaszokat sikerült legyőzni, de a másik négy mérkőzésen vereséget szenvedtetek. Miben kér mást tőletek Ladányi, mint tette azt az ifiknél Svasznek Bence?
Más szintű meccsek ezek már, sokan azt hiszik, hogy U18 és U20 között már nincs nagy ugrás, pedig nagyon is van, sokkal fizikálisabb, mindenki gyorsabban gondolkodik, nehezebb játszani. Attól függetlenül, hogy kikaptunk most négy mérkőzésen is Svédországban, nem voltak nagy különbségek az ellenfelekkel szemben, jól játszottunk mi is. Klubcsapatokkal vívtunk többnyire, nagyon össze voltak kovácsolódva, jobban érezték egymást. Rengeteg helyzetünk volt, ezeket gólokra kell váltani. Hasonló szisztémában játszunk Ladányi alatt is, mint korábban az U18-as válogatottnál, apró változások vannak, hisz évről évre új emberek kerülnek be a csapatba. Az U20-asoknál már jobban belemegyünk a harmadjátékokba, rengeteg apróságot átveszünk a meccsek előtt.
Fotó: Vörös Dávid (MJSZ)
Klub- és válogatottbeli társaddal, Pásztor Viktorral mindketten felbukkantatok az NCDC-ben szereplő Rock Springs Grizzlies keretében. Honnan jött ez a lehetőség?
Februárban felvettem a kapcsolatot egy advisorral, aki akkor már pár hónapja Viktorral is együtt dolgozott. Az U18-as vébé után gondolkodtunk, hogy mi legyen, visszamenjünk-e Finnországba vagy próbálkozzunk máshol. Megbeszéltük, hogy megpróbáljuk Amerikát, az ügynökünk írt pár csapatnak, küldött rólunk videókat, és felvettek minket a Grizzlieshez. Kaptam volna esélyt egy NAHL-es csapatnál is, egy two-way NAHL-szerződést kínáltak, de mivel a csapatból rajtam kívül mindenki 2004-es lett volna, minden bizonnyal a szezon nagy részében le kellett volna játszanom NA3HL-ba, ami egy sokkal alacsonyabb szint, mint az NCDC. Ezért, jobb lehetőségnek láttam a Grizzliesnél, így legalább együtt maradunk Viktorral, Finnországhoz képest biztos hatalmas váltás lesz Amerika.
Mikor utaztok ki, milyen vízummal tudtok kijutni az Egyesült Államokba?
Augusztus 24-én repülünk ki ESTA engedéllyel (közben intézzük a vízumot), 28-án már kezdődik az edzőtábor, ahova több, szerződés nélküli játékost is meghívnak, meg kell majd küzdenünk a helyünkért. A bajnokság szeptemberben indul.