Összeszedtünk mindent, amit a Stanley Kupa-finálé végső összecsapása előtt tudni érdemes.
Az idei Florida–Edmonton Stanley Kupa-döntő előtt rengeteg tengerentúli szakíró jósolt hétmeccses párharcot. Három összecsapást követően viszont 3-0-ra vezetett már a Panthers, így kevesen hittek abban, hogy a szakírók jóslata valóra válhat és az Oilers kiharcolja a mindent eldöntő ütközetet. Nem tudni, hogy McDavidék honnan merítették az erőt az egyenlítéshez, de talán felrémlett bennük Yogi Berra, minden idők egyik legnagyszerűbb baseball-játékosának a mondata, aki 1973-ban azt mondta: nincs vége, amíg nincs vége. És valóban nincs vége. Az Edmonton történelmi tettet hajtott végre azzal, hogy 0-3 után visszajött és az 1942-es Toronto után a második csapat lehet, amely ilyen hátrányból ráteheti a kezét az ezüst serlegre. Ehhez persze lesz a Floridának is egy-két szava, így lássuk tehát, mit mond a statisztika a hetedik mérkőzésekről a Panthers és az Oilers szemszögéből.
A “best of 7” 1939-es bevezetése óta ez lesz a 198. maximális hosszúságú párharc, amiből 115-öt a hazai csapatok nyertek, 82-t viszont a vendégek. A kupa sorsáról 18. alkalommal dönt hetedik mérkőzés. Itt 12-5 a mérleg a hazaiak szemszögéből, ám intő jel lehet a Florida számára, hogy az utolsó hármat egyaránt a vendégek nyerték: 2019-ben a St. Louis, 2011-ben a Boston, 2009-ben pedig a Pittsburgh.
Az első gól megszerzése kulcsfontosságú: 149-szer nyert az a csapat, amelyik először talált a kapuba és csak 48-szor az, amelyik hátrányba került. A finálékban ez a mutató 12-5. Hátrányból tudott nyerni a Toronto (1942), a Detroit (1950, 1954), a Montreal (1971) és az Edmonton (1987).
A 197 korábbi összecsapásból 102 dőlt el egy góllal, a finálék 17 találkozójából pedig hét.
49 hetedik mérkőzés dőlt el a hosszabbításban, ebből 26-ot a hazaiak, 23-at a vendégek nyertek.
A finálék történetében mindössze két hetedik meccs fordult hirtelen halálba és mindkettőt a Detroit nyerte hazai pályán: 1950-ben a New York Rangers, 1954-ben a Montreal ellen.
Az Edmonton kétszer játszott hetedik meccset a fináléban: 1987-ben hazai pályán győzött a Philadelphia ellen, 2006-ban viszont vereséget szenvedett Carolinában.
Az Edmonton története 13. hetedik mérkőzésére készül. Az összesített mérleg 8-4 az Oilers javára és 4-3 idegenben.
A teljes mezőnyt tekintve Corey Perry a legrutinosabb a maga 10 mindent eldöntő mérkőzésével, amelyeken 5-5 a mérlege és 6 pontot (4+2) szerzett. Mögötte Zach Hyman jön öt találkozóval, Evande Kane pedig néggyel.
A kapuban Stuart Skinnernek egy hetedik meccse van. Ezt meg is nyerte, mégpedig idén a Vancouver ellen a második körben vendégként.
Az Edmonton edzője, Kris Knoblauch megnyerte az eddigi egyetlen hetedik mérkőzést.
A Florida története során negyedszer játszik hetedik meccset. Örökmérlege 2-1, a hazai pályán viszont elvesztette az egyetlen ilyen mérkőzését, mégpedig a New Jersey ellen 2012-ben. A hosszabbításban 3-2-re nyerő Devils győztes gólját az az Adam Henrique lőtte, aki a mostani párharc ötödik és hatodik találkozóján a győztes gólt szerezte az Edmonton részéről.
A Panthersben Vlagyimir Taraszenko az első öt hetedik mérkőzéssel. Az orosz szélső négyet megnyert ezekből a meccsekből, közte a 2019-es Boston ellenit is, ami ugyanúgy a finálé hetedik mérkőzése volt.
Szergej Bobrovszkij egyszer védett hetedik meccsen, ezt meg is nyerte a Florida tavaly a Boston ellen.
Az Florida edzője, Paul Maurice karrierje mind a négy hetedik mérkőzést megnyerte.
Ez lesz a második olyan 7. mérkőzés, amikor mindkét oldalon van olyan játékos, aki az alapszakaszban elérte az 50 gólos határt. 1994-ben Adam Graves (Rangers) és Pavel Bure (Canucks), most Sam Reinhart (Panthers) és Zach Hyman (Oilers).
A finálék hetedik mérkőzésén mindössze négy kapus tudott shutoutot szerezni: Tim Thomas (2011, Boston), Martin Brodeur (2003, New Jersey), Gump Worsley (1965, Montreal) és Johnny Bower (1964, Toronto).
A Florida–Edmonton finálé hetedik összecsapása magyar idő szerint kedden hajnal kettőkor kezdődik.