1999 óta rendeznek vb-t a 18 év alatti mezőnynek is. Eddig még egyetlen nemzetnek sem sikerült mindhárom férfi vb-aranyat begyűjteni egyetlen szezonban, vagyis győzni -ban, -ban és felnőttben is. Idén a finnek próbálkozhatnak.

a december?januári -világbajnokság után a közelmúltban lezajlott vb-t is megnyerte. Ez nem a véletlen műve, a finn hoki tektonikus változásairól nemrégiben adtunk nagyképet. Idén már csak a felnőtt világbajnokság van hátra, megnéztük, volt-e már olyan, hogy egy ország mindhárom korosztályban világbajnok tudott lenni, és azt találtuk, hogy a maga nemében példátlan tett lenne, ha Barkovék felnőttben is a dobogó legtetejére röpítenék hazájukat. Az elmúlt 17 szezonban olyanra viszonylag sokszor ? összesen hét alkalommal ? volt példa, hogy egy nemzet a háromból két korosztályban diadalmaskodjon, triplázni azonban senkinek sem sikerült.

Érdekes módon e hétszeri duplázás viszont csupán három országnak jött össze: a csehek 2000-ben a juniorok és a felnőttek nem találtak legyőzőre, egy évvel később pedig U18-ban és U20-ban lettek elsők. Ezt követően egyeduralma jött, akik a juniort és a felnőttet 2007-ben és 2015-ben nyerték meg, 2003-ban az ifjúsági és a felnőtt vb-aranyat vitték haza, 2008-ban pedig a két -korosztályban lettek a világon a legjobbak. Az válogatottjainak egyszer, 2010-ben jött össze a duplázás, ekkor U18-ban és U20-ban nyertek aranyat. A kép akkor sem változik, ha a felnőtt világbajnokságok mellé beleszámítjuk az olimpiai aranyérmeket is: triplázni négy lehetőségből sem sikerült senkinek.

Több tanulsága is van a táblázatnak. Egyrészt nagyon kiegyenlítettek az erőviszonyok, egy világbajnoki tornán pedig sok mindennek kell egyszerre összejönnie a győzelemhez, így fordulhatott elő, hogy tripláznia még senkinek sem sikerült. Másrészt az is látszik, hogy nincs időbeli egymásra épülése egy-egy korosztály sikerének. Nem arról van szó, hogy például Kanada 2003-ban berobbant volna egy minden korábbinál tehetségesebb korosztállyal, amit felnőtté nevelve folyamatosan vették volna át a hatalmat az idősebb korosztályokban. Ilyen mennyiségű hokis mellett, amennyit az elitnemzetek jégkorongjában találunk, egy-egy korosztály hatása korlátozott a felnőttek világában. Ami azt illeti, még az ifikből a juniorok közé való átmenet hatása sem mutatható ki aranyérmek formájában, az egyes országok a legváltozatosabb mintázatokat produkálják. Ráadásul fiatal korban hatványozottan sok a bizonytalansági tényező, egy mégoly tehetséges 18 éves játékos korántsem biztos, hogy a felnőttek között is megállja a helyét, azaz hogy nem vész el addigra.

lainep

Az biztos, hogy Finnország esélyei nem rosszak, kiválóan kezdődött számukra a világbajnokság. A fehéroroszokat és a németeket is tanári játékkal intézték el. Nagyon jól pörög a csapatuk, a fiatal húzóemberek pedig bizonyítani akarnak, így jó egységet képeznek a rutinos játékosokkal. Patrik Laine a finn bajnokság után itt is nagyon aktív, két meccsen négy gólt lőtt, hat pontja van. Egyelőre tehát nagyon kék az ég Szentpéterváron, a szurkolóik is odáig vannak, szerintük még sosem volt ilyen jó csapatuk Mi azért óvatosabbak lennénk a helyükben, hiszen az első igazi feladat hétfőn vár rájuk, az ellen. A vb-arany megnyeréséhez pedig még mindig kisebb csodára lenne szükségük.

A világversenyek győztesei:

Év U18 U20 Felnőttek Olimpia
1999 Finnország Oroszország Csehország
2000 Finnország Csehország Csehország
2001 Oroszország Csehország Csehország
2002 USA Oroszország Szlovákia Kanada
2003 Kanada Oroszország Kanada
2004 Oroszország USA Kanada
2005 USA Kanada Csehország
2006 USA Kanada Svédország
2007 Oroszország Kanada Kanada
2008 Kanada Kanada Oroszország
2009 USA Kanada Oroszország
2010 USA USA Csehország Kanada
2011 USA Oroszország Finnország
2012 USA Svédország Oroszország
2013 Kanada USA Svédország
2014 USA Finnország Oroszország Kanada
2015 USA Kanada Kanada
2016 Finnország Finnország